Emprenye, krom ve arsenik içermeyen vakum ve 12 bar basınç sistemiyle uygulanan yeni nesil ahşap korucuyu maddedir. Avrupa ve ABD’de yönetmeliklerin krom ve arsenik kullanımına yönelik getirdiği kısıtlamalara bağlı olarak geliştirilen emprenye maddesi, uzun yıllar süren arazi ve laboratuvar testleri sonunda etkinliği kanıtlanmış, metal aksamda korozyona neden olmayan, yağmura, suya ve böceklenmeye karşı dirençli tek koruyucu maddedir. ABD, Avrupa ülkeleri, Avustralya, Japonya vb. ülkelerden onay belgelerine sahiptir.

Emprenye maddesi, insanların temas halinde olacağı tüm ahşap birimlerde güvenle kullanılmaktadır; İnşaat sektörü, çevre düzenleme, park, bahçe, çocuk oyun elemanları, iskele üstü ahşapları, çiftlik binaları, hayvan barınakları, sera kerestesi, bağ kazıkları, organik tarım ve tatlısu içinde kullanılan ahşaplar, ambalaj/kargo ahşapları, konteyner, yük vagonları vb. tüm ahşap elemanlar gibi çok geniş kullanım alanlarına sahiptir.

Emprenye maddesi olan Tanalith-E’nin formülünde insan ve çevre sağlığına zararı olmayan azol bileşikleri bulunmaktadır.
Montajda kullanılan metal bağlantı elemanlarında paslanmaya sebep olmaz. Emprenye işleminden sonra ahşaplarda soluk yeşil renk elde edilir. Ultraviyole ışınlarının etkisiyle rengi bir süre sonra bal rengine dönüşür.

Emprenye İşlem Aşamaları

Emprenye maddesi, insanların temas halinde olacağı tüm ahşap birimlerde güvenle kullanılmaktadır; İnşaat sektörü, çevre düzenleme, park, bahçe, çocuk oyun elemanları, iskele üstü ahşapları, çiftlik binaları, hayvan barınakları, sera kerestesi, bağ kazıkları, organik tarım ve tatlısu içinde kullanılan ahşaplar, ambalaj/kargo ahşapları, konteyner, yük vagonları vb. tüm ahşap elemanlar gibi çok geniş kullanım alanlarına sahiptir.  Emprenye, yalnızca iğne yapraklı ağaçlara uygulandığı taktirde tam anlamıyla performans sağlamaktadır.

Emprenye maddesi, ağaçların yalnızca diri odun kısmına nüfuz etmektedir. Öz odunda bulunan doku sıklığı nedeni ile ilaç hiç bir şekilde ahşabın özüne kadar nüfuz etmez. Emprenye işleminin uygulanacak olduğu ahşabın menşei ve cinsine göre lif yapısıda değişkenlik göstermektedir.

Tanatone, dâhili bir alternatif renk vermesi için, emprenyeleme sürecinde Tanalith-E ahşap koruyucu ile beraber kullanılabilen, kestane rengi bir katkı maddesidir. Tanatone emprenyeli kerestelerin hepsi, Tanalith-E emprenyeli keresteler ile aynı koruyucu muhafaza özelliklerine sahiptir.
Zaman içinde Tanatone ile gelen kestane rengi, yavaşça solar ve standart Tanalith-E ile aynı şekilde bal rengine döner.
Imersol Aqua, Tanalith-E ve Tanatone emprenye maddelerinin yanı sıra aynı muhaza özelliklerini bulundurmayan şeffaf emprenye maddesidir. Yalnızca ahşabın üzerine ek olarak boya uygulanması kaydı ile koruyuculuk sağlar. Su bazlıdır ve daldırma yöntemi ile uygulanmaktadır.

Emprenye maddesi Tanalith-E’nin üretici firması olan Arch Timber Protection distribütörü Hemel Emprenye Sanayi’nin Avrupa standartları dahilinde oluşturmuş olduğu güvenlik formu için tıklayınız.
Emprenye teknik şartnamesi için tıklayınız.