Kanada panel sistem ve İskandinav boğaz geçme olarak 2’ye ayrılan ahşap evler, betonarme yapılara göre depreme ve yaşam koşullarına karşı daha dayanıklı olması ile beraber doğallığını uzun ömür korumaktadır.

Kanada Panel Sistem Ahşap Ev
Duvar kalınlığı 17 cm’ye ulaşan Kanada panel sistem ahşap evlerde duvar kesintinin içerisinde izolasyon malzemeleri bulunmaktadır. Yan taraftaki resimde de görüldüğü gibi emprenyeli ahşap karkas arasına taş yünü, iç ve dış cepheye doğru ahşap kaplama, arasında nem bariyeri bulunan duvar kesitleri ve ısıcam pencere sayesinde konutun içerisi çok rahat bir şekilde ısıtılıp soğutulabilmektedir. Duvar kesitinin içerisinde bulunan nem bariyeri sayesinde nemi içeri almaz ve iç mekanda 4 mevsim boyunca rahatlıkla doğal yaşamın keyfini çıkarabilirsiniz.

İskandinav Boğaz Geçme
Duvar kalınlığı 5 cm’den 12 cm’e kadar çıkabilen İskandinav boğaz geçme ahşap evler, Kanada panel sistem ahşap evlerine göre duvar kesitlerinde izolasyon bulundurmaz. Sadece tavan ve tabanında izolasyon bulunan bu evlerde, tabanda taş yünü ve nem bariyeri tavanda ise iç cephe, karkas, taş yünü, su yalıtım membranı ve shingle uygulanmaktadır.

Bu sistemle birlikte duvar kalınlığı 5-8 cm aralığında olan ahşap evlerde tek kanallı emprenyeli ahşap profil, 8-12 cm aralığındaki evlerde ise çift kanallı emprenyeli ahşap profil geçme sistem uygulanmaktadır. Halk arasında boğaz geçme olarak da tanımlanan bu uygulamada profil kanal aralarına hava geçişini tamamı ile sıfıra indirgemek için uygulama sırasında keçe konulmaktadır.